НАРОДНА БИБЛИОТЕКА
Народна библиотека у Белој Цркви налази се у улици 1. октобра. бр.57. Ово је установа чији се рад везује за почетке библиотечке делатности у Белој Цркви и оснивање Србске читаонице, далеке 1865. године.
Ради као самостална установа од 1995. године, општег је карактера са фондом од 24.500 књига и посебним легатом од 5.000 књига породице познатог Белоцркванина, позоришног редитеља, естетичара и песника Јована Путника. Снабдева књигама читаоце у свим насељеним местима општине.
Поред прикупљања, обраде и чувања библиотечке грађе, Народна библиотека се бави и издавачком делатношћу. У библиотеци се одржавају књижевне вечери, предавања, трибине и изложбе.
Радно време Народне библиотеке је од 7.30 до 20.00 часова. Током летњих месеци, Народна библиотека у Белој Цркви отворена је за кориснике од 7.30 до 13.00 и од 18.00 до 22.00 часа.(тел.013-851 -311).
Корисници могу читати дневну штампу, популарне, као и стручне часописе током читавог радног времена.
Народна библиотека се налази у ЦОБИСС систему.
У саставу библиотеке налази се и Музеј.
НАРОДНИ МУЗЕЈ
Музеј је основан 1877. године, као градски до 1941. године, од стране групе грађана (Немаца и Мађара) Беле Цркве у згради Магистрата, са одређеним историјским предметима (нумизматичким и археолошким).
Музеј је основао и њиме руководио Феликс Милекер. Оснивач обновљеног музеја био је професор књижевности у Гимназији – Светолик Суботић, а радио је у музеју као аматер до 1977. године. Од 1954. године музеј је премештен на садашњу локацију и добија назив Народни.
Зграда је под заштитом државе као споменик културе од 1989. године, као једна од најстаријих зграда у центру Беле Цркве, јер је зидана почетком 19. века. Музеј је комплексног карактера и има више поставки (археолошка, историјска, етнолошка, уметничка, природњачка, нумизматичка).
https://muzejbc.org.rs/
ИСТОРИЈСКИ АРХИВ
Историјски архив је установа културе од општег значаја, која врши заштиту, сређивање и обраду архивске грађе Беле Цркве и њено презентовање.
Архив је основан 1946. године на основу Одлуке Повереништва за просвету Главног извршног одбора Народне скупштине Аутономне Покрајне Војводине, а као самостални Државно-историјски архив са седиштем у Белој Цркви ради од 1956. године. Године 1966. мења назив у Историјски архив у Белој Цркви, а наредне, 1967. године је постао међуопштинска установа. Крајем јула 1992. године Влада Републике Србије постала је оснивач Архива, на основу одредби Закона о делатностима од општег интереса у области културе.
Територијална надлежност Архива обухвата територију три општине – Бела Црква, Вршац и Пландиште, која је утврђена посебним актом. Архив има 654 фонда и 33 збирке, 253 дигитализоване књиге рођених, венчаних и умрлих, а граничне године су 1723 – 2006.
Изложбена сала Историјског архива стављена је у функцију крајем 2006. године, чиме се стварају услови да почне и жива изложбена активност овог Архива.
http://arhivbc.rs
ЦЕНТАР ЗА КУЛТУРУ БЕЛА ЦРКВА
Центар за културу Бела Црква је основан 1979. године. Преко својих институција, биоскопа, галерије, бави се на професионалан начин културним делатностима као што је информисање, приказивање филмских пројекција, одржавање изложби, позоришних представа, књижевних вечери, организовање манифестација и слично.
У оквиру Центра за културу функционише и Градски хор “Белла мусица”.
Градски хор “Белла мусица”
Хор “Белла мусица” је градски хор из Беле Цркве, постоји 14 година. На репертоару су духовне, класичне, народне и забавне песме. Посебно се хор труди да буду заступљене песме националних мањина на њиховим језицима, јер у вишенационалној средини, као што је општина Бела Црква где сви житељи живе у слози и не праве разлику ко је које вере или народности, то сви и заслужују да се такве песме чују.
Хор пева на српском, чешком, немачком, мађарском, румунском, ромском и руском језику.
Хор “Белла мусица” поред многобројних наступа у Белој Цркви наступао је у другим градовима – Београду, Вршцу, Димитровграду, Јагодини, Ваљеву, Сомбору, али и ван земље Македонији, Румунији, Мађарској, Пољској, Италији, Албанији.
Хор већ традиционално учествује у многобројним манифестацијама у нашој општини, као што је “Белоцрквански карневал” и сл.