БЕЛА ЦРКВА ДАНАС
Омеђена Банатским планинама и Делиблатском пешчаром, ушушкана у загрљају река Дунав, Караш и Нера, орошена Белоцркванским језерима, на самом југоистоку Баната налази се општина Бела Црква, а у њој и истоимени град богате историје. Лепа варош удаљена је 96 км од Београда ка истоку на самој граници са Румунијом.
Снажни ветрови су нанели велике количине песка начинивши пешчане дине у правцу југоисток-северозапад, створивши Делиблатску пешчару којом је Бела Црква на неки начин одвојена од Панонске низије. Након отицања Панонског мора, остало је шљунковито, пешчано и иловичасто дно, а река Нера је плављењем нанела плодан слој, те је сада земљиште веома погодно за земљорадњу, виноградарство, воћарство и сточарство као и грађевинску индустрију.
Клима је умерено континентална. Лета су топла и кратка, као и зиме које су такође кратке, на моменте оштре и хладне, док су пролећа и јесени дуже. Обилује са доста сунчаних, ветровитих и кишних дана, карактеристична по раним и позним мразевима.
Подручје Беле Цркве је веома богато водом. Поред Дунава, општину пресецају једине две планинске реке у равници – Нера и Караш, бројни потоци, канал ДТД и више шљункарских језера насталих експлоатацијом, као и више мочварних подручја од којих је напознатије Лабудово окно, које се налази на простору између Дунава и Делиблатске пешчаре, а које је због свог еколошког значаја стављена на Рамсарску листу.
Све набројане карактеристике овом подручју дају специфичан изглед и посебну могућност за развој туризма.
У Општини Бела Црква живи око 14.000 становника, по попису из 2022. године, има припадника 22 нације. Седиште општине је Бела Црква, у којој живи 7.456 становника, административни, политички и културни центар за 14 насељених места и 13 месних заједница. Насеља у општини су: Банатска Паланка са Старом Паланком, Банатска Суботица, Врачев Гај, Гребенац, Добричево, Дупљаја, Јасеново, Кајтасово, Калуђерово, Крушчица, Кусић, Црвена Црква и Чешко Село.