ДУНАВ СА КАНАЛОМ ДТД

Дунав – (нем. Донау, слов. Дунај, мађ. Дуна, украјински Дунай, рум. Дунăреа, тур. Туна) са 2850 километара је најдужа река у Европској унији и након Волге друга најдужа река у Европи. Протиче кроз 9 држава и неколико главних градова, пре него што се улије у Црно море кроз делту Дунава у Румунији и Украјини.

Дунав кроз Србију протиче у дужини од 588 километара, и то претежно кроз Војводину и целом овом дужином је плован. На делу између Старе Паланке и Рама, Дунав је веома широк и источни и североисточни ветрови стварају велике таласе. На левој, банатској обали, од давнина постоји скела, која улази у канал Дунав-Тиса-Дунав (ДТД), који се овде и завршава. Река Нера такође овде завршава свој ток у Дунаву. У приобалном подручју, око 500 метара узводно од ушћа канала, налази се резерват природе Лабудово окно, чувено станиште птица и захвата један део општине.

Стара Паланка је мало рибарско место на ушћу канала, са скелским пристаном, ресторанима са увек свежом рибом и рибљим специјалитетима. Километар удаљено од обале је село Банатска Паланка, а 13 километара даље путем је Бела Црква.

Канал Дунав Тиса Дунав је јединствени систем канала против поплава, као и за наводњавање земљишта.

Овај крај је иделан за вожњу чамцем, за лов и риболов, али и за шетњу и вожњу бициклом по насипу канала.

РЕКА КАРАШ

Караш (рум. Цараş) извире у Румунији и улива се у Канал ДТД (између Дупљаје и Гребенца), а затим њен даљи ток до Дунава користи садашњи канал ДТД који при томе оставља дивне пресечене меандре (мртваке – Мртви Караш) и данас богате рибом.

Ова река је специфична по слаповима (гатови) који овом простору пружају аутентичност и атрактивност, а налазе се недалеко од Јасенова. Управо то је великим ентузијазмом појединаца претворено у лепо уређен амбијент који пружа прави одмор и опуштање. Поред спортских терена, летњег ресторана, кампа, плаже, ту је и мини зоо-врт и парк скулптура који се сваке године проширује захваљујући уметничкој колонији, која се одржава почетком августа. Караш је погодан за купање, пецање и спуштање кануима низ реку.

РЕКА НЕРА

Нера (рум. Нера, мађ. Нéра) је река у области Баната, гранична река између Србије и Румуније, лева притока Дунава. Једина је планинска река у Војводини; њени брзаци, меандри, пешчане и шумовите плаже и скривене лагуне одушевиће сваког љубитеља недирнуте природе. Због свих ових особености Нера је добила надимак “природни ђакузи”. Корито је шљунковито и већим делом године вода је веома бистра и хладна. Обала је већим делом обрасла аутохтоним белим тополама и врбама. Поред купања и уживања у нетакнутој природи, Нера пружа могућност бављења риболовом, као и обиласка скривених плажа и предела пешице и бициклом.